Ultimativni Vodič za Nove Igrače: Yu-Gi-Oh – Kako Igrati

Yu-Gi-Oh nije jednostavan hobi, pogotovo za početnike, ali je poseban izazov i za one koji žele postati eksperti. Cilj ovog vodiča je pružati informativne i korisne alate za sve one koji žele početi igrati Yu-Gi-Oh, one koji žele postići prve rezultate, a čak i za one koji žele biti casual igrači ili postati dio službenog Konami sudačkog programa.

Prije svega tko sam ja, koje su moje kompetencije i zašto je moja perspektiva korisna?
Ime mi je Karlo Siketić.

Neki od mojih kompetitivnih rezultata su:
Državni prvak Slovenije 2022. (deck profil),
šampion Lige Prvaka Hrvatske 2023. (deck profil, osvrt),
državni prvak Edison formata Hrvatske 2023. (profil) i
YCS Lyon top 2023. (slika deck liste ispod).
Brojni uspjesi na regionalnom nivou u Hrvatskoj i Sloveniji.

deck lista s YCS Lyona 2023.

Neki od mojih doprinosa Yu-Gi-Oh zajednici:
Head judge na Državnom prvenstvu Hrvatske 2022.
Assistant head judge Hrvatske čitav Covid period.
Judge na dva online YCS-a.
Judge na brojnim lokalnim, regionalnim i državnim natjecanjima.
Pisac za Yugioh Planet.
Pisac za Throne of Games.
Sudjelovao u uvođenju Edison Formata u Hrvatsku.
Kreator Yu-Gi-Oh Hrvatska! Discord servera.
Moderator Yu-Gi-Oh Hrvatska! Facebook grupe.

Ono što nisam naveo su bezbrojni neuspjesi, propasti na turnirima i ostali porazi koji dolaze uz trud, vrijeme i napredak. A sve to je započelo time što je jedan prijatelj donio karte u srednju školu 2015. godine.

Iako sam u vrijeme pisanja ovog članka na laganoj pauzi od igranja, Yu-Gi-Oh je velik dio mog života kroz koji sam upoznao i djevojku i neke od najboljih prijatelja te želim podijeliti svoje iskustvo s onima kojima može pomoći, idealno tako da izbjegnete moje greške i uštedite si pokoju glavobolju.

Gdje početi?

Ako čitate ovaj članak, znači da ste već počeli! Ali… Počeli sa čime?
Kako biste se razvijali u nekom smjeru potrebno je najprije odrediti koji Vam je cilj. Nekome je cilj skupiti hrabrosti pojaviti se na prvim localsima, dok netko već cilja topati regionalan turnir ili nešto još više od toga.

U nastavku slijedi prirodan raspored napredovanja igrača. Ako ste neke korake već savladali, još bolje! Ipak, ne bi bilo loše da napravite mali osvrt na njih i provjerite gdje možete nešto poboljšati. Nemojte žuriti – posvetite se svojem Yu-Gi-Oh putovanju korak po korak. Stvorite prioritete i ostvarite ciljeve. Nitko nije postao svjetski prvak bez da se prvo pojavio na localsima.

1. Osnove

Yu-Gi-Oh je jako složena igra. Ponavljanje je majka znanja. Dakle, potrebno je naučiti pravila i zatim vježbati. Popularan naziv za vježbanje Yu-Gi-Oh-a je testanje. U početku će Vam omogućiti da naučite odigrati čitav match Yu-Gi-Oh-a bez zabuna s osnovnim pravilima, a kasnije ćete testati na preciznije načine kako biste se pripremali za formate i turnire.

Osnovna pravila igre najlakše ćete pohvatati kroz YouTube videe. Ovako je najlakše i pronaći neke deckove, odnosno strategije koje Vam se sviđaju za početak. Nemojte odmah žuriti s kupovinom, prvo se uhodajte. Također ćete primijetiti kako nisu svi izvori jednako kvalitetni. Pokuštajte proučiti što više kanala, a s vremenom ćete ih sve lakše filtrirati

Idući korak je testanje. Testati možete naravno i uživo, ali ste ograničeni brojem protivnika i kartama koje imate na raspolaganju. Zato slijedi nekoliko alternativa:

Službena igra Yu-Gi-Oh Master Duel, ali uzmite u obzir da su popularne strategije u Master Duelu malo drugačije nego u fizičkoj igri.

Alternative su simulatori kao što je Dueling Nexus. Simulatori Vam na raspolaganje daju sve karte u igri, ali s puno manje fancy grafike i lošijim gaming iskustvom.

Favorit većini iskusnih igrača je Dueling Book. Ova stranica je manualni simulator, odnosno sve karte morate pomicati sami i akcije morate izvršiti bez pomoći računala. Odličan je za pripremu i održavanje forme, ali zahtjeva dobro poznavanje pravila i uhodanost u igru.

Upoznajte se i s Yu-Gi-Oh leksikonom.

2. Prve kupnje

Kad se odlučite za nabavu svog prvog decka, pojedinačne karte ćete najlakše pronaći kroz svoju lokalnu zajednicu (uživo, preko Discord servera ili preko Facebook grupe), ili preko web stranice Cardmarket.

Zapakirane proizvode možete kupiti kroz lokalnu zajednicu, Cardmarket ili lokalne distributere kao što je Carta Magica, koja ujedno organizira i sve najveće turnire u Hrvatskoj.

Svoje karte kojima igrate obavezno želite zaštititi sleeveovima, odnosno zaštitnim folijama za karte. Sleeveovi za Yu-Gi-Oh karte obično se zovu Japanese size, a dolaze u brojnim bojama, oblicima i s raznim dizajnima. Najlakše ih je kupiti od lokalnih distributera kao što je Carta Magica, a možete i pitati zaposlenike da Vam pomognu s nedoumicama.

Osim sleeveova trebat ćete i playmat, odnosno podlogu za igranje, kao i deck box, odnosno kutiju u kojoj nosite karte. Uz to ne bi bilo loše da imate i igraču kockicu, blokić za pisanje, kao i olovku.

Upozorenje: Ne kupujte pojedinačne booster paketiće osim direktno iz dućana ili od osoba kojima vjerujete, jer postoje načini kako se njihov sadržaj može provjeriti bez otvaranja. Zapakirani proizvodi kao što su boxevi i displayevi su u redu.

Drugo upozorenje: Sve europske i američke karte spadaju pod TCG karte te su legalne za igranje neovisno o jeziku. Azijske karte spadaju pod OCG karte te nisu legalne za igru u Europi i Americi.

oprema za turnire

Na gornjoj slici nalazi se primjer “opreme” koju osobno nosim na localse. Playmat, blokić i kemijska, kao i igrače kockice već su spomenuti. Osobno preferiram deck boxeve koji imaju dva pretinca, kako bih mogao odvojiti Main Deck i Side Deck.

Uz već spomenute stvari ovdje su i: field center, token (za karte kao što je Nibiru, the Primal Being), dva manja dodatna deck boxa za ostale karte koje nosim sa sobom, kao i tuba za prijenos playmata bez da se ošteti.

3. Lokalni turniri

Nakon što ste upoznali osnovna pravila igre i najpopularnije karte, vrijeme je da upoznate svoju lokalnu Yu-Gi-Oh zajednicu. Popis OTS-a (Official Tournament Store) u Hrvatskoj možete pronaći ovdje, kao i na Yu-Gi-Oh Hrvatska! Facebook grupi i Discord serveru.

Ne bojite se postaviti pitanja jer su moderatori, kao i šira zajednica, spremni pomoći. Ipak, pogledajte prvo je li na vaše pitanje negdje već odgovoreno. U procesu traženja zasigurno ćete vidjeti odgovore i na još neka pitanja koja su relevantna za Vas.

Nakon što znate gdje i kada su lokalni turniri, idući korak je pojaviti se. Najtoplija preporuka je da prvi put ili prvih nekoliko puta dođete turistički (bez da igrate sami turnir). Osobno nisam igrao prvih nekoliko localsa na koje sam došao. Uzmite vremena pogledati što ljudi igraju i kako, porazgovarati s voditeljem i odigrajte nekoliko casual matcheva. Napomena: Nemojte gnjaviti ljude dok su usred matcha na turniru. Radije se obratite igračima između rundi ili prije, odnosno nakon turnira. Velika većina igrača će Vam rado pomoći, razgovarati s Vama i dati korisne savjete, ali ne dok su aktivno koncentrirani na turnir koji igraju.

Kad su Vam razumljive dinamike igre, kako turnir radi i kad se osjećate imalo spremno, vrijeme je da se bacite u vatru i zaigrate svoj prvi turnir. Nemojte imati velika očekivanja, nego se umjesto toga fokusirajte na stvaranje novih prijateljstava i otkrivanje kako ste mogli bolje igrati, popunjavanja rupa u znanju pravila i slično. Rezultati će doći s vremenom.

U ovom periodu se ne fokusirajte na to da imate najbolji deck. Složite nešto sa čime možete povremeno pobijediti. Nekakve anti-meta ili budget strategije su idealne. Bitno je samo da znate što radi Vaš deck i kako može pobijediti, a na samom turniru pokušajte pohvatati što i kako rade protivničke strategije. Ne morate zapamtiti svaku kartu koju vidite, ali nastojite shvatiti ugrubo koji deck što radi i kako.

Discord 1

Pričalica i Help tekstualni su kanali na Discord serveru u kojima možete postaviti sva pitanja. U ovom periodu početaka igranja uživo vjerojatno su najmoćniji alati koje imate na raspolaganju.

Također instalirajte Yu-Gi-Oh Neuron na mobitel i posložite sve povezane račune. Potrebni su Vam za sve ozbiljnije turnire, a Neuron ima i brojne korisne alate poput brojača životnih bodova, prijevoda karata i slično.

3.a Alternative

Ako Vam se igra u ovom trenutku čini previše teška, skupa ili slično, postoje alternative. Neki od OTS-a nude Time Wizard ili Heart of the Underdog (poznate i kao No Meta) turnire. Oni su generalno jednostavniji za igrati te su potrebne karte drastično jeftinije.

Uvijek postoje još neke alternative kao što su Speed Duel i Rush Duel (u vrijeme pisanja članka i dalje nedostupan u TCG regijama), ali zbog manje popularnosti nisu svugdje dostupni za igru.

4. Napredak i prvo regionalno

Nakon što ste se ufurali u igru, vjerojatno ćete se zaželjeti i nekog ozbiljnijeg turnira. Regionalni turniri veći su od lokalnih (i do preko 100 igrača), a imaju i bolje nagrade i skuplji upad.

Na regionalnim turnirima ne očekujte da će igrači tolerirati vaše missplayeve, sporu igru ili slične nuspojave neiskustva. Nemojte imati visoka očekivanja od svog prvog regionalnog, ali svakako dođite dobro upoznati s osnovnim pravilima i najpoznatijim strategijama.

Discord 2

Discord server Vam je opet nabolji prijatelj. Na kanalu Resursi možete pronaći vrijedne linkove za pročitati kako biste se pripremili za regionalno, a na kanalu Obavijesti možete pronaći najave za regionalne i veće evente. Također, iste najave možete pronaći i na Facebook grupi, a svaki event je i popraćen Throne of Games Instagram stranicom te su prijavljeni broj igrača te najuspješnije strategije.

Kao i sa svime u životu, s vremenom postaje lakše. Niti jedno regionalno neće Vam izazvati nervozu kao prvo (niti će biti jednako uzbudljivo). Iako su ozbiljniji od lokalnih, regionalni turniri daleko su od nesavladivih i gotovo svaki igrač se uz puno truda i malo sreće može iskazati na njima.

5. Što dalje?

Samo nebo Vam je granica, ali ni na što niste prisiljeni. Ako volite putovati svakako prisustvujte YCS ili Europskim prvenstvima.

Svakako igrajte Državno prvenstvo, odnosno Natse. Ima fantastične nagrade, najveći broj igrača u godini te je velik doživljaj. Samo uzmite u obzir da možete igrati Državno u bilo kojoj državi Europe, ali ukupno samo jednom godišnje.

Okušajte se i u alternativnim formatima kao što je Time Wizard. Postavite si nove izazove, kao osvojiti dva lokalna turnira za redom ili topati regionalan turnir s deckom koji nije top tier. Zabavite se.

Ne zaboravite da je Yu-Gi-Oh društven hobi. Iako Vas nitko na to neće tjerati, gotovo je neizbježno da ćete kroz igru upoznati brojne ljude, a s nekima od njih oformiti i dugogodišnja prijateljstva.

5.a Kompetitivni rezultati

Ako se pronađete u situaciji gdje grizete za rezultate, a oni ne dolaze, nemojte paničariti.

Pripremite se još bolje. Testajte, testajte i testajte. Većina igrača prije regionalnog odigraju desetak matcheva za pripremu. Ako Vi odigrate nekoliko desetaka, pobjeda i dalje nije garantirana, ali su Vam izgledi sve bolji. Vježbajte i strategije koje ne igrate – upoznajte neprijatelja ili niti jednu pobjedu nećete odnijeti bez stresa.

Proučite što više izvora. Brojni fantastični igrači kao što je Joshua Schmidt imaju YouTube i Twitch kanale na kojima govore o svojim pristupima uspjehu. Raspitajte se, brojni kvalitetni igrači spremni su s vama podijeliti svoje “tajne” ako ih zamolite. Ako imate više novaca nego vremena, razmotrite uplatiti si i coaching. Proučite brojne članke na Yugioh Planetu koji pokrivaju teme koje Vas zanimaju ili sadrže osvrte uspješnih igrača s velikih natjecanja.

Poznavanjem interakcija od pravila, kao i pravila turnira (a ne same igre) i svojih prava te pravilnih interakcija sa sudcima možete se zaštititi od varanja i neugodnih scena. Više o tome možete pročitati ovdje.

Nemojte se bojati neuspjeha jer se na greškama uči.

5.b Suđenje

Ako Vam se suđenje čini kao nešto u čemu se želite okušati, najprije riješite Ruling Comprehension Level 1 ispit. Nakon položenog ispita obratite se svojem lokalnom organizatoru turnira kako biste vidjeli možete li uskoro suditi na turniru. Idealno riješite i Policy Comprehension Level 1 ispit. U teoriji nije obavezan, ali bez znanja u njemu ćete se napatiti te Vaša performansa možda ne bude dovoljno dobra da dobijete novu priliku.

Uzmite u obzir da biti sudac može biti pomalo nezahvalan pothvat. Nerijetko će Vas igrač koji je u krivu smatrati negativcem. Ako želite biti sudac nemojte da Vas to obeshrabri, ali uzmite u obzir da nije za svakoga. Osobno sam imao “čast” dati game loss nekim od svojih najdražih igrača i igračica, a ne postoji ugodan način da se to učini.

Iako napredak u suđenju nije pretjerano brz, nakon što ste sudili na nekoliko regionalnih turnira možete se prijaviti da sudite YCS i national turnire. To su turniri koji imaju bolje kompenzacije za suđenje, ali su također i naporniji. Suđenje na tim razinama zahtjeva i po 12 ili više sati stajanja i suđenja dnevno.

5.c Kolekcionarstvo i kupoprodaja

Ako ste pratili prethodne korake, vjerojatno već imate stotine karata. Možda su Vam bitne samo karte koje želite igrati, a možda neke posjedujete i samo radi njihove estetske ili sentimentalne vrijednosti.

U svakom slučaju ste se već susreli s kupovinom, a vjerojatno i prodajom karata. Određivanje cijena karata samo po sebi je vještina. Nema Yu-Gi-Oh igrača koji nije preplatio kartu ili prodao nešto u krivom trenutku. Ipak, dobre odluke dovest će Vas do što veće kolekcije uz pomoć što manje novaca. Velik faktor u tome je imati i vlastiti Cardmarket račun.

Neki od igrača s time odu dovoljno daleko da otvore i vlastite dućane koji im postaju ozbiljni izvori prihoda, a drugi se pak posvete kolekcionarstvu do tog nivoa da im albumi izgledaju kao privatni muzeji.

Velik broj igrača otkrije želju da nešto sakupi, bio to neki set karata, rarity ili arhatip. Ono što ih odvaja od ozbiljnih kolekcionara je koliko velik je set karata koje žele te koliko različitih setova karata žele. Igranje i suđenje nisu ni na koji način preduvjet kolekcionarstva. Ako i odlučite da Vam se u bilo kojem trenutku ne natječe u Yu-Gi-Oh-u, ne osjećajte se izdvojeno iz ovog širokog hobija.

Osobno nisam pretjerano kolekcionarski orijentiran, ali volim da moji Time Wizard deckovi lijepo izgledaju. Također volim ovjekovječiti veće uspjehe na turnirima zadržavanjem i “pimpanjem”, odnosno uređivanjem deckova koji su me do toga doveli.

karte različitog raritya

Na gore prikazanoj slici su primjer serije ultimate rare karata i po jedna quarter century secret rare i starlight rare karta. Ovakve razlike u foil printovima karata čine Yu-Gi-Oh kolekcionarstvo vizualno napetijim nego u nekim drugim hobijima, čak i za osobe koje ne znaju što te karte predstavljaju. Naravno, postoje brojne kvalitete karata koje različite osobe traže, od toga koje su izdanje do toga na kojem su jeziku.

Savjeti

Ne budite impulzivni. Ne trebate kupiti svaki deck koji Vam se svidi i nemojte mijenjati deck čim se na njega naviknete. Ako uzimate pauzu ne prodajte sve karte samo da odu – vjerojatno ćete se vratiti.

Ne žurite. Ako se trudite, konzistentni ste i uz to koristite više od jednog pristupa napretku, rezultati će doći.

Pazite na svoje stvari. Karte i drugi predmeti nerijetko nestaju. Neke su i pronađene, a neke nekad nisu. Jedino Vi možete osigurati svoje stvari. Zapisujte sve karte koje ste posudili nekome ili od nekoga. Ne želite biti zakinuti, a niti se pronaći u situaciji gdje ste Vi nekoga zakinuli.

Razgovarajte s iskusnijim igračima. Učite.


Završne misli

Započeti igrati Yu-Gi-Oh nije lako. Yugioh Planet je platforma koja služi kako bi držala hrvatsku (i okolne) Yu-Gi-Oh zajednice informiranima. Upravo zato, imperativno je bilo da nastane i vodič upravo za nove igrače kojima je najteže pronaći odgovore na pitanja.

Ovo je prilika da kroz osobno iskustvo, ali i kroz znanje koje sam stekao gledajući druge kako ulaze u ovaj hobi, dam uvid u neke od koraka koje gotovo svaki prolazi.

Ako imate još pitanja na koja ovaj vodič nije odgovorio, postavite ih u komentare ovdje ili na neki od drugih kanala spomenutih u vodiču.

Zahvaljujem na pažnji i puno sreće u nadolazećim dvobojima!

Komentari

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.