Yu-Gi-Oh Time Wizard: TOSS Format

Novi Yu-Gi-Oh Time Wizard podržan kao side event na YCS eventima je upravo October 2019, odnosno kasni TOSS ili Eternal format.
Ovaj format će uskoro dobiti i reprezentaciju kao side event na hrvatskim eventima. Postoji i šansa većih zasebnih evenata u budućnosti.
U nastavku slijedi sve što morate znati kako biste započeli svoje TOSS putovanje.

Što je TOSS format?

TOSS je kratica koja predstavlja najpopularnije deckove tog perioda: Thunder (Dragon), Orcust, Salamangreat i (Sky) Striker. Iako je tehnički širok spektar TOSS formata, dva su najpopularnija su prema ban listama iz srpnja i listopada 2019. godine. Glavne razlike između ova dva podformata su bananje karata Knightmare Mermaid i Guardragon Agarpain, kao i limitiranje Sky Striker Mecha – Widow Anchora, ali i izlazak novih karata. Bitno je napomenuti kako se formati odvijaju za vrijeme Master Rule 4 perioda prije revizija. To znači da karte ne moraju ostati na pravilnoj lokaciji da se aktiviraju (npr. D.D. Crow na Burning Abyss čudovište koje je discardano za cost ga neće spriječiti da se aktivira) te Extra Deck čudovišta mogu biti prizvana samo u Extra Monster Zone ili u zone u koje Link čudovišta pokazuju. Iako je to ograničavajuće za neke strategije, vodi do sporije igre gdje je malo teže pokupiti OTK “niotkud”.

Zbog ovog su brojni combo deckovi, kao i Sky Striker strategija slabiji u listopadu. Uz to, nove karte kao Nibiru, the Primal Being i Dark Ruler No More čine degenerične combo deckove još slabijima. I:P Masquerena zato dodaje novi generičan Link 2 koji podiže snagu polja koja igrači mogu postaviti, a najbolje radi u Orcust strategijama.

U svrhu ovog članka fokusirat ćemo se isključivo na podformat ban liste iz listopada, jer je to format koji je službeno podržan. Posljednji legalan set je Chaos Impact. Dakle karte kao I:P Masquerena i Apollousa, Bow of the Goddess su legalne, ali Magicians’ Souls nije.

I:P Masquerena – najtraženija ultrica iz Chaos Impacta.

Zašto igrati TOSS format?

Kao “moderan format” koji izbjegava brojne mane sadašnjih formata, TOSS format igračima nudi najbolje od dva različita svijeta. U sporijem okruženju nudi alternativu Advanced formata igračima kojima su ostali Time Wizard formati previše spori ili dosadni. Također daje igračima priliku da iskuse prethodni Master Rule te prethodne verzije svojih omiljenih deckova kao što su Hero, Dragon Link, Pendulum i brojni drugi.

Raznolikost i inovativnost se nagrađuju. Format je i dalje relativno neistražen, a puno veći broj karata na raspolaganju u usporedbi s ostalim Time Wizard formatima znači da svaki deck ima nekoliko kombinacija i varijanti u kojima se može igrati. Uzmimo za primjer ako volite igrati Sky Striker karte: Možete igrati Sky Strikere s hand trapovima i jakim spell kartama, možete ih igrati s trapovima i Card of Demiseom ili možete smanjiti engine na temelje i inkorporirati ga u kompletno drugi deck. Deckovi kao Sky Striker Orcust i True Draco Striker primjeri su upravo toga.

Zahvaljujući mladosti formata u usporedbu s drugim Time Wizard formatima, velik dio igrača već ima potrebne karte kako bi složili jedan ili više deckova za TOSS format. Uz to, karte kao Infinite Impermanence i Fantastical Dragon Phantazmay koje su bile nevjerojatno skupe dobile su reprinte, tako da je ulazak u format olakšan svim igračima.

Najmoćniji deckovi formata ne pobjeđuju kroz floodgate karte ili divlje comboe, već kroz generiranje više resursi od protivnika. Ovo ujedno čini igru sporijom nego danas i otvara vrata dugim, vještim grind gameovima, ali uz to i stvara prostor gdje inovativni igrači mogu pokušati ukrasti partije agresivnijim strategijama. Ukratko, format daje slične prednosti koje i daleko stariji Time Wizard formati, ali u modernijem okruženju.

Xtra Hero Cross Crusader – tadašnji spasitelj Hero deckova koji se i danas igra

Tko bi htio igrati format pun “broken” karata?

Brojne nepoštene karte kao Red Reboot, Imperial Order i Mystic Mine legalne su u ovom formatu. Ipak, ako pogledate povijesno uspješne liste, malo tko ih je igrao. Razlog tome je dvostruk: Kao prvo, meta deckovi su se oslanjali na moćne spell karte. Zbog toga nisu kompatibilni s Imperial Orderom, izuzev par deckova kao što je Altergeist (koje pak Red Reboot i Denko Sekka zaustavljaju). Kao drugo, većina deckova igra karte koje uklanjaju spellove i trapove. Od Salamangreat Ragea i True Draco spellova, do Sky Striker Maneuver – Afterburnersa i Dingirsu, the Orcust of the Evening Stara. Također gotovo pa nećete vidjeti side deck bez Twin Twistera, a Cosmic Cyclone je nerijetko i u Main Deckovima. Iako nisu sve navedene karte solucija za sve problematične karte formata, kombinacijom navedenih faktora ti problemi postaju drastično manji nego na prvi pogled.

Iako su neki deckovi konzistentniji i jači od drugih, obično su upravo ti deckovi i ranjiviji. Orcust možda ima najbolji engine u vakuumu, ali je ranjiv na karte kao Artifact Lancea, System Down i Abyss Dweller. Altergeisti koji su trap deck prisiljeni su igrati što više hand trapova ili prihvatiti poraz pred kartama kao što su Denko Sekka i Red Reboot. Sky Striker ima pristup tri kopije Sky Striker Mobilize – Engage, ali upravo zato pati od Imperial Ordera i Secret Villagea više od ostalih deckova.

TOSS format prepun je “kamen-škare-papir” interakcija gdje jači deckovi više pate od opresivnim kartama od nekih slabijih deckova. Omiljeni elementi Yu-Gi-Oh Time Wizard formata su raznolikost i nagrađivanje dobre pripreme igrača. TOSS format je utemeljen upravo na tim osnovama.

Red Reboot – osobno mi nedostaje

Što je meta u TOSS formatu?

TOSS format prepun je kvalitetnih deckova. Ipak, neki su malo istaknutiji od ostalih. Na sreću, najboljih deckovi su ranjivi na određene karte, a format je sporiji nego danas. Zbog toga brojni slabiji deckovi imaju šanse u kompetitivnom okruženju.

Najpopularniji deckovi

Najbolji deckovi formata su Orcust (ili Sky Striker varijanta ili agresivna going second varijanta) i Salamangreat. U oba slučaja je riječ o moćnim midrange deckovima. Kombiniraju relativno kompaktne enginee koji generiraju mali broj interakcija i velik broj resursi iz groblja, s jakim staple kartama.

Salamangreat Sunlight Wolf i Galatea, the Orcust Automaton

Thunder Dragon pojavljuje se kao combo deck sa stun elementima. Prvi je deck koji je mogao igrati Dimension Shiftera, a cilj mu je bio onemogućiti protivnicima da igraju moćnim Thunder Dragon Colossusom.

Thunder Dragon Colossus – ili ga volite, ili ga mrzite, nema između

Sky Strikeri također se pojavljuju i kao Card of Demise i kao going second varijanta. Za razliku od tri prethodna decka, imaju pristup There Can Be Only Oneu. Kartama kao Dark Ruler No More i Forbidden Chalice mogu odgovoriti na brojna polja te zatim preuzeti kontrolu u pojednostavljenoj igri. Iako deck nikad nije bio slabiji nego s jednom Sky Striker Ace – Kagari i s jednim Sky Striker Mecha – Widow Anchorom, svi koji su igrali u ovom periodu znaju da je deck bio ozbiljna prijetnja.

Sky Striker Ace - Raye, u ovom periodu je još uvijek bila ozbiljna prijetnja u groblju

Ostali deckovi

Rogue deckovi iz ovog perioda su snažni, brojni i prepoznatljivi. Deckovi kao Magical Musketeer, Gren Maju, Prank-Kids, Endymion, Mekk-Knight Invoked, Madolche, Crusadia, Lunalight, Danger Spyral, Earth Machine, Traptrix i Hero samo su neki od brojnih deckova koji su se iskazali na regionalnom (ili višem) nivou. Slijedi još nezaboravnih klasika:

Rokket Dragon Link je combo deck koji solidno igra kroz Nibirua zahvaljujući Hieratic Seal of the Heavenly Spheresu. Bez Agarpaina je manje opresivan, ali su Silverrokket Dragon i Unchained Abomination svejedno zastrašujuća kombinacija.

Rokket Tracer

Infernoid osim agresivnih OTK prilika također ima solidan anti-meta pristup: Svako čudovište decka ujedno je i D.D. Crow ekvivalent, što je moćan alat protiv najboljih deckova formata. Također, Lair of Darkness decku daje priliku da s lakoćom uklanja problematična čudovišta s protivnikovog polja i pokrene utrku resursi.

Infernoid Harmadik, inače stanuje u Harmici

Dinosauri su imali pristup Shaddoll Fusionima i po tri kopije Miscellaneousaurusa i Dinowrestler Pankratopsa. Agresivna going second strategija koja je zablistala izlaskom Pot of Extravagancea.

Souleating Oviraptor, ružan efektom koliko i artom

Altergeist je s jednim Multifakerom i dalje zastrašujuć. Sanganom deck može s lakoćom pristupiti svojoj najboljoj karti. Salamangreat Almiraj decku dae pristup i Salamangreat Roaru. Iako deck više ne kreće igrati prije svog prvog poteza kombinacijom Altergeist Multifakera i Infinite Impermanencea, svejedno ostaje kao jedan od dva najbolja trap deck u formatu.

Altergeist Multifaker, u ovom formatu poznat i pod imenom Altergeist Monofaker

Subterror ili Guru Control je jedna od boljih opcija za ljubitelje čistih control deckova. Manjak potrebe za Extra Deckom daje ovoj strategiji pristup kartama kao Pot of Extravagance i Super Polymerization. Ne zaboravite pročitati Starving Venom Fusion Dragona!

Subterror Guwu

True Draco je bez Master Peacea prisiljen izabrati jedan od dva smjera: Stun varijanta s Monarch supportom ili eksplozivna Sky Striker varijanta.

Ignister Heat, the True Dracowarrior – iza ove karte su dva vuka i oba su There Can Be Only One

Cyber Dragon nije najkompetitivniji deck formata, ali svejedno je vidio uspjeha. Ključni razlog je pristup Chimeratech Megafleet Dragonu koji je zbog tadašnjeg Master Rulea bio fatalan za većinu deckova.

Cyber Dragon, nešto prepoznatljivo i Goat format igračima

Naš zaključak?

TOSS format je nov i dobrodošao član Yu-Gi-Oh Time Wizard obitelji. Iako sumnjamo da će prestići popularnije retro formate, zasigurno će privući pažnju igrača kojima su stariji formati prespori.

Preporuka Yugioh Planeta je da se okušate u ovom formatu. Dodatan razlog je to što je karte izrazito lagano nabaviti čak i u usporedbi s ostalim Time Wizard formatima. Možda otkrijete novu ljubav prema igri, ali ćete se svakako barem susresti s nekim od najprepoznatljivijih deckova u povijesti igre. Ako ste još na ivici po pitanju formata, posjetite Discord kanal. Tamo možete nabaciti nekoliko matcheva iz zabave ili u novom Discord rated ladderu.

Komentari

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.