Živ sam! Još štoviše – ponovno sam počeo uživati u svojim Yugioh kartama nakon mnogo godina. Od početka 2003. godine, preko 2007. kada sam osvojio državno prvenstvo pa do 2011. godine upisom na fakultet, prikupio sam poveću kolekciju Yugioh karata. Od tada, kolekcija je bila pomno čuvana, ali vrlo prašnjava. Gotovo 10 godina ležala je mirno kao dobro vino koje odležava.
No onda je došla 2020. godina i COVID. Lockdown i rad od kuće postalo je novo normalno. Moja kolekcija i dalje je bila pokraj mene te sam joj se ponovno posvetio zbog iznenadnog viška slobodnog vremena. Bio je to povratak u doba osnovne i srednje škole, odlaske na turnire vikendima i originalnog Yugioha do Synchro ere.
Međutim, pred 15 godina malo tko je bio pažjiv kolekcioar kao danas. Kako i bi – većina normalnih karata nije bila na cijeni kao što je danas. Tada je bilo dati 250 kuna za 3 Allura of Darkness plafon za nas. Danas je samo jedan Allure of Darkness (ulti, 1st edtion) 200 eura. Shvativši to, udubio sam se u kolekcionarstvo i kako se to radi danas. Mogu vam reći da je kolekcionarstvo skupi sport. Ne mislim tu na cijenu karata već na cijenu opreme ako želite biti ozbiljan!
Raw karte i grading
Prvo što shvatite je su sve karte koje imate raw. Odnosno, ne-grejdane. Što je grading? To je usluga koju platite trećoj, objektivnoj, strani koja će autentificirati (potvrditi autentičnost karte, odnosno da je ona original) i ocijeniti stanje karte (koliko je ona dobro očuvana, odnosno oštećena). U tom procesu karta dobije tvrdi plastični omot i ocijenu, najčešće od 1 do 10. Takva karte više ne može stati u konvencionalni album niti u deck. Izbijanje karte iz svojeg okvira je nepovratno. Međutim, takva karta je višestruko cijenjenija (čitaj, skuplja) od raw karte jer se tako točno zna što netko kupuje.
Grading kompanija je mnogo, ali samo su tri najveće kojima tržište vjeruje:
- PSA – Professional Sport Authenticator (USA)
- BGS – Beckett Collectibles (USA)
- CGC – Certified Guaranty Company (USA i UK)
- SGC – Sportscard Guaranty Corporatio (USA)
Mjesečno se grejda 1,5 milijuna karata (TCG karata, sportskih…), a najveća grading kompanija je PSA koja grejda 80% svih karata na tržištu. Cijena grejdanja jedne karte je minimalno 15$ pa sve do 500$, ovisno o vrijednosti karte. Naravno, to je cijena bez poštarine i glavobolje sa carinom kojoj morate objasniti što šaljete u SAD. Trajanje ovog procesa je minimalno 45 dana, ali često to bude više. Svoje karte s grejdanja čekam 3 godine, ali o tome u drugom članku. 🙂
Za one koji žele grejdati u Europi po normalnim uvjetima, mogu preporučiti CCC grading koji su u Francuskoj (grejdanje je 15 eura po karti). Inače, smatra se da grejding ima smisla samo ako vam je karta iznimno očuvana tako da dobije ocijenu između 8 i 10. Sve ispod toga ima gotovo pa manju cijenu nego raw karta u dobrom stanju.
Za pratiti njihove aktivnosti, koristite Gemrate. Tamo možete saznati koje karte se najviše grejdaju i koja je populacija grejdane karte.
Protectori i ostale plastike
Ok, većinu karata nećete grejdati jer je to suludo. Iako, postoje ljudi koji su grejdali cijele LOB kolekcije, od commona do foil karata (govorimo o 100+ karata). Većinu karata držat ćete u protectorima jer ste odgovorna osoba. Ako je karta nešto skuplja, možda ćete se odlučiti za nešto tvrđu opciju. Tako se smtra da su sljedeći brendovi standard
Protectori ili card sleeves, najtanji i osnovna zaštita za karte koje morate koristiti danas na kartama ako ih igrate. Dragon Shield protectori – osobno preferiram bijelu varijantu koja se može naći i u Carti Magici. Pazite samo da odabere pravu širinu jer ima uskih (točno za Yugioh kartu) i širih. Cijena paketa od 100 komada je 10 eura najmanje.
Semi-rigid card savers su iduća razina zaštite te izgleda kao fancy okvir. Tu se najčešće preporuča CardBoard Card Savers koji su 200 komada za 30$. To je američki brend i dosta ga je teško naći na europskom tržištu. Alternative koje možete naći tražeći semi-rigid card saverse su dovoljno dobri za svoju svrhu. Inače, card saver se mora koristiti ako želite grejdati.
Toploaderi, tvrdi komad plastike, najčešće za jednu kartu. Najčešći su oni od UltraProa koji se također mogu naći u Carti Magici za 30 cetni po komadu (!!!). Ova kategorija je dosta vizualno netraktivna ali daje dobru zaštitu za karte. Iako, naravno, karta u toploaderu će uvijek biti u protectoru prije. Prednost toploadera nasprema protectoru ili semi-rigid card saveru je ta što je gotovo nemoguće da se karta u njemu savije.
Card Stander je idući komad plastike koji se često viđa, ali on nema funckiju čuvanja karata već samo za atraktivan položaj karte koja je u toploaderu ili u card saveru. Tu nema prefered brenda jer je riječ samo o komadu plastike na kojem karta stoji, ali onaj od UltraProa dođe 3$.
Ostala plastika: Magnetic holderi, zidni holderi, okviri… svašta će vam probat uvaliti od plastike u čemu možete držati karte. Samo pogledajte shop od UltraProa i sve će vam biti jasno. U principu tu ovisi što vam se sviđa, ali da vam je potrebno – nije 🙂
Kutije i albumi
Iduća kategorija je vrlo poznata – albumi i kutije. Njih ima svakakvih veličina i oblika. Postoje albumi (binderi) sa fiksnim brojem stranica gdje se karte umeću s gornje strane ili sa strane. Alternativa je album u kojeg umećete stranice pa vam stane više karata u takav album. Najčešći brendovi su tu Dragon Shield i UltraPro, ali s obzirm na njihove cijene – shvatio sam da su albumi s AliExpressa dovoljno dobri za ono što mi treba s obzirom na cijenu.
Kovčezi
Da, dobro ste pročitali – kovčezi. Tržištu je sasvim normalno da svoje najvrijednije komade držite u kovčegu. I to ne bilo kojem kovčegu već Pelican kovčegu. Riječ je o profesionalnim kovečzima u kojemu se nose dronovi, ali i puške (!). Dolaze sa ispunom koju možete sami izrezati kako vam odgovara te sa tvrdom kopčom koja će držati konstantu razinu vlage u vašim kartama. Na taj način karte su sigurne na dugi rok i sigurne od vremenskih uvjeta. Cijenovno ovdje pričamo o stotinama eura po komadu. Znam jer ih imam dva (ne pitajte).
Aplikacije
Kako bi vodili evidenciju karata morate imati neku listu. Dugo vam vremena vodio evidenciju karata u Airtabelu dok nisam otkrio Collector aplikaciju – https://getcollectr.com/. Ručnim unosom karata možete napraviti popis što posjedujete te će vam rangirati karte po nekoj procijenjenoj tržišnoj vrijednosti (koja po meni nije uvijek realna). Proces je vrlo spor jer morate manualno unositi karte, ali jednom kada imate sve nutra dobit ćete vrijednost svoje kolekcije koju možete lako dijeliti s ostalima. Tako primjerice meni kaže da je vrijednost 17k eura. Međutim, ne očekujem da itko toliko iskešira za moju kolekciju jer aplikacija ne uzima. uobzir očuvanost karte. Imajte na umu da su to odokativne vrijednosti.
Tržište
Nakon što imate svu moguću opremu – gdje kupiti prodati karte?! E tu se poznaju ozbiljni kolekcionari. Tržište je puno fejk ili orica karata koje neki znaju slučajno prodavati pod prave karte. Budite oprezni!
Najčešće opcije su Ebay gdje možete naći što god vam srce poželi, ali uglavnom pojedine karte – raw i grejdane. Imajte na umu da postoji US Ebay i europski ebay s .it .uk i .de domenama – bitno je poštarina nije ista! Svakako je najlakši način za prodavati po cijelom svijetu, ali trošarina zna biti poveća (a to može biti posebna tema)
Iduće na redu su Facebook grupe i Instagram trejderi. Da, dobro ste čuli – postoje Facebook grupe sa bolesnim kolekcijama, kartama i trofejima koje niste znali da postoje. Dovoljno je upisati Yugioh u tražilicu da ih nađete. Isto ide i za Intagram gdje kolekcionari objavljuju ponude i što traže. Često se vidi kratica OBO što znači “or best offer” – npr. prodajem kartu za 100 eura ili za najbolju ponudu (višu ili nižu).
Posljednje su zatvorene grupe najšće na Discordu gdje se okuplja hardcore zajednica kolekcionara i često vam treba preporuka za ulazak. Trenutno nemam za preporučiti niti jednu.
Za sada je to sve! Nadam se da će vam pomoći u vašem Yugioh kolekcionarstvu. Imajte na umu da je na kraju dana to sve plastika i da ne morate biti robovi skupih brendova dokle god alternativa ima istu svrhu.
white dragon
Komentari