Predviđanje evenata velika je vještina u Yu-Gi-Oh-u. Ispravno pogađanje najpopularnijeg decka, najboljeg decka i prepoznavanje razlikuju li se ta dva decka neki su od najvećih razloga za dobre (ili loše) rezultate na eventu.
Eventi novih formata
Nadolazeće evente možemo podijeliti u dvije kategorije: evente novog formata i evente starog formata. Predviđanje evenata zrelih formata slično je kao u Time Wizardu te će se pobliže proučavati u idućem poglavlju.
Ulaskom u novi format teško je reći točno kakav build kojeg decka je optimalan. Ipak, uvijek postoje neke ideje. Skoro svaki format je definiran gubitnicima i pobjednicima na ban listi, kao i novim deckovima. Odabir strategije je nerijetko druga najbitnija stavka. Najbitnija je gotovo uvijek prepoznavanje deckova koje će protivnici igrati.
Iako su neki deckovi striktno bolji od drugih u vakuumu, bitno je promisliti kakvi su na turniru. Faktori poput cijene i dostupnosti novih karata veliki su faktori u popularnosti deckova. Neki deckovi su možda game 1 fantastični, a nakon sideanja naprosto opadaju u kvaliteti. Primjer toga su deckovi koji moraju igrati drugi kao Tenpai ili koji su jako ranjivi na side deck karte, kao Branded. Neki deckovi su versatilniji od drugih, primjerice jer mogu igrati više non-engine karata. Bitno je uzeti u obzir sve mane i prednosti decka koji odaberete. Odabirom svojih techova i side decka zatim krpati slabosti decka i isticati njegove snage.
Eventi novih formata apstraktnije su pripreme. Čak i ako Vi možete pretpostaviti savršen build savršenog decka, mogu li Vaši protivnici? Koliko njih? A što je s onima koji ne? Kroz odgovore na ta pitanja kristalizira se činjenica da morate biti spremni na svašta. Idealno, treba posebno pripaziti na deckove koji su očito preživjeli ban listu jer ih igrači već posjeduju. Na deckove koji su jako pogođeni moguće je malo manje paziti. Čak i ako su i dalje dobro pozicionirani, većina igrača će ih svejedno izbjegavati.
Uz sve navedeno, board breakeri su obično bolji od hand trapova početcima formata. Prije nego su optimizacije otkrivene, bolje je preferirati snagu karata više nego versatilnost. Deckovi koji imaju nepoštene komboe prvi potez također su bolji početkom formata. Manjak informacija i pripremljenosti protivnika velika je slabost koja se može eksploatirati početkom formata.
Stari formati (i Time Wizard)
Goat format se igra već 20 godina. K tome se igra s jako ograničenim kartama. Ipak, rijetko su dva eventa za redom kompletno identični deckovi osvojili. Ovo je još više istina za mlađe Time Wizard formate, gdje se nerijetko igrači prepiru koji deck je uopće najbolji.
Ovo je donekle istinito i za moderne formate nakon što sazru. Neki formati traju mjesecima, a povremeno novi setovi i ban liste promijene malo toga. U formatima gdje je već sve poznato pristup mora biti malo drugačiji te su korekcije sve sitnije.
Ako se pripremate za event formata koji se igra već mjesecima, teško je da će Vas iznenaditi koji deckovi topaju (osim eventualno nekog sretnog rogue igrača). Dakle, znate koji su deckovi najbolji. Znate za što se pripremati. Zašto je onda situacija i dalje složena? Jer znaju i Vaši protivnici.
Svaki igrač ima svoj pristup. Neki igraju deck koji smatraju da je nijansu bolji u vakuumu, dok drugi samo gledaju tablicu matchupa ili izbjegavaju mirror matcheve. Koji pristup Vi odaberete nije bitno, ali bitno je razumjeti što taj pristup predstavlja. Morate znati koji od najboljih deckova su Vam najveća prijetnja i koji su najmanja. Prema tome prilagodite sve techove svog decka. Koji Vam je posljednji hand trap u listi i protiv kojih deckova je bolji od drugih opcija? Koje side deck karte Vam pokrivaju nekoliko deckova? Imate li najviše side opcija za najbolje deckove i najgore matchupe?
U tier 0 formatima karte koje bi se inače nalazile u side decku nerijetko su u mainu. Možete to napraviti i u raznolikijim formatima, a što karta ima širu primjenu, to ju je lakše opravdati u main decku. Ovo je očito i u Edison formatu gdje su Dimension Prison i Deck Devastation Virus dobri protiv različitih deckova. Pravi odabir za pravi event i dalje je izazov unatoč relativnoj predvidljivosti formata. S druge strane, u TOSS formatu su karte kao D.D. Crow i Called by the Grave dovoljno dobre protiv svih deckova kako bi se njihovo igranje u mainu opravdalo protiv deckova koje ne pokrivaju ciljano.
Krajem formata igrači su generalno daleko bolje upoznati sa snagama i slabostima deckova. Određene side deck karte mogle bi se pronaći u mainu i gotovo svaki igrač imat će neki odgovor na nepoštene komboe, barem nakon sideanja. Zbog toga je krajem formata preferabilno igrati poštenije deckove koji dobro tradeaju svoje efekte za protivničke interakcije.
Veličina evenata
Na lokalnom i regionalnom turniru možete pretpostaviti najbolje igrače koje ćete susresti i koje deckove će igrati. Možda čak i znate neke od njihovih techova. Ipak, velik broj deckova i mali broj ljudi može značiti da ih sve zaobiđete Na YCS-u možete pretpostaviti koji će biti najpopularniji deck i da ćete ga najčešće susretati. Ipak, ne možete pretpostaviti što igra osoba koja sjedne nasuprot Vas.
Ovisno o tome što možete pretpostaviti, a što ne, morate prilagoditi pristup igri. Što je veći event bitnije je prepoznati i pripremiti se za najpopularnije deckove. Na manjim eventima bitnije je pokriti što veći broj matchupa koje očekujete.
Zaključak
Svoju strategiju morate prilagoditi svojim očekivanjima za svaki event. To je, osim poznavanja vlastite i protivničke strategije, najveći izvor prednosti koji imate u Yu-Gi-Oh-u.
Očekivanja možete i morate prilagoditi veličini eventa koji igrate te zrelosti formata u kojem se nalazite. Što je event manji i format zreliji, informacije koje imate su preciznije.
Jedna misao o “Predviđanje evenata”