Floowandereeze i strateška nadmoć na prvu zvuče kao antonimi. Jedan od deckova koji je najpoznatiji po zloupotrebi Dimension Shiftera i jednostavnom, linearnom planu igre. Što takva strategija može ponuditi a da bi se smatralo strateškom nadmoći? Još bitnije, kako je to primjenjivo na modernije i buduće deckove?
Povijest strategije
Floowandereeze je kao arhetip došao u TCG 2021. godine u Burst of Destinyu. Prije toga je izazvao ogromne količine hypea. Imunost decka na Maxx “C” dala mu je veliku prednost u OCG teritoriju. Također, deck je imao visok plafon zahvaljujući arhetipnom pristupu Barrier Statue of the Stormwindsu koji protivniku brani special summone, kao i sinergiju s Dogmatika arhetipom koji je također bio hypean.
Strategija je tematski jedna od originalnijih izvedbi u igri. Prekrasne ilustracije arhetipa podsjećaju na dječji animirani film. Arhetip predstavlja jato ptica koje migriraju te putem susreću razne druge vrste ptica. Ovo se u igri realizira tako što svaka ptica dodaje još jedan normal summon te na još neki način manipulira resursima. Uz to, deck se oslanja gotovo isključivo na normal (i tribute) summone pod potezima oba igrača, a protivniku kažnjava iste svojim field spellom.
Stvaran dolazak decka u TCG ipak je bio pomalo razočaravajuć. Manjak konzistencije decka, kao i njegova ranjivost na hand trapove učinila ga je de facto anti-meta Shifter strategijom. Ipak, relativna pristupačnost decka kao i njegova tendencija da se svaki drugi format pojavi negdje oko tier 2 kategorije učinila ga je popularnim. Iako je novi support ublažio brick-faktor decka, nije promijenio njegovu linearnost. Također, deck je općenito imao malo prostora za inovativnost.
Gdje je onda nastala ta “strateška nadmoć” decka? Upravo u to malo slobodnog prostora za inovativnost.
Uspješnost strategije
Floowandereeze jedan je od najuspješnijih deckova u povijesti hrvatske Yu-Gi-Oh scene. Luka Forjan i Renato Smijulj su ih pilotirali do YCS top cutova. Luka se fokusirao na ispravljanje konzistencije decka koristeći Pot of Extravagance i Jack-in-the-Hand. Renato je fokus ipak prebacio na snagu i anti-meta svojstva decka igranjem druge kopije Barrier Statue. Tako je branio Tearlamentima da započinju igrati pod njegovim potezom.
U jednom 3v3 regionalnom je Marin Krnić pilotirao strategiju u pobjedničkom timu, dok su na drugom 3v3 regionalnom i Kristina Paleka i Dominik Pavel bili u pobjedničkom timu na istoj strategiji. Glavna razlika bila im je u odabiru Book of Moona ili Enemy Controllera koji bolje igra drugi, gore prvi. Kristina je deck odvela u top cut Hrvatske Lige Prvaka, igrajući drugu kopiju Raiza the Mega Monarcha kako bi se izolirala od Ishizu karata. Uz to je osvojila i OTS Championship istim deckom, koristeći i Mystic Mine dok je još bio legalan. Dominik Pavel je osvojio i regionalno natjecanje Flooom, eksperimentirajući s Harpie Dancer kao extenderom koji reciklira resurse.
Kad smo kod regionalnih uspjeha decka, Dobrovšak i Kuharić su samo još neka od brojnih prezimena koja su postigla rezultate ovim deckom. Čak sam i ja osvojio OTS Championship igrajući Floowandereeze. Osobno nisam niti mainao Dimension Shiftera jer je Kashtira bio najbolji deck formata. Umjesto toga, fokusirao sam se na Triple Tactics Thrust toolbox koji je pomagao igrati kroz interakcije i kad igram prvi, a i kad igram drugi. Kako toolbox u toliko malo slobodnog prostora u decku? Jednostavno: pristup trapovima ako idem prvi, pristup Dark Ruler No Moreu ako idem drugi te pristup Terraformingu ako moram igrati kroz interakcije. Našla se tamo i jedna kopija Evenly Matcheda, koja je tehnički target za Thrust, ali je zapravo samo bila četrdeseta karta za popuniti deck.
Dakle deck ima brojne uspjehe. Većinu tih uspjeha definiraju precizni deckbuilding odabiri. Ali zašto Floowandereeze i kako je to primjenjivo na modernije deckove?
Strategija i taktike
Strategija je način ostvarivanja cilja bitke. Taktika je baratanje resursima unutar bitke. Dakle strategija je odabir decka i deckbuilding, a taktika je odigravanje pojedinačnih gameova.
Svaki deck ima sitne finese, igranje oko hand trapova i povremeno pristup Extra Decku u slučaju Floowandereezea. Ipak, kao relativno jednostavna strategija, Floowandereeze nije pretjerano taktički zahtjevan. Ono gdje deck kompenzira je strateški faktor.
Strateška analiza
Analizirajmo ukratko mane i prednosti decka. Za početak, deck je sklon brickanju. Igranje karata kao Pot of Extravagance, dodatnih kopija engine karata, Gold Sarcophagusa ili Swallow’s Cowriea bi moglo biti neophodno na većim eventima. Deck je slab na hand trapove. Potrebno je maksimizirati igranje oko njih, ali teško je očekivati rezultate u formatu gdje ih svaki deck igra 15+. S druge strane, deck ima engine koji resurse može reciklirati nekoliko puta. Ako nije zaustavljen u startu, grind game gotovo uvijek pobjeđuje.
Deck ima i odlične sinergije s board breakerima te kroz polje koje je oslabio Evenly Matched ili Dark Ruler No More s lakoćom uspostavlja vlastiti plan igre. Deck ima i pristup Dimension Shifteru, što je danas manje impresivno, ali je nekoć bila rijetkost. Za kraj, deck je manje ranjiv od ostalih na neke druge stvari. Primjerice, deck gotovo pa ignorira efekte koji okreću čudovišta face-down. Uz to, ugrađen removal decka je u obliku tributeanja i okretanja face-down na što su deckovi rijetko otporni.
Sve u svemu, deck ima jasno definirane mane i prednosti. Prepoznavanje deckova koji su iznimno ranjivi na te prednosti i prepoznavanjem deckova koji ne mogu eksploatirati te mane je krucijalno. Tim putem možemo analizirati kako je Floo (ili bilo koja druga strategija) pozicioniran u svakoj meti. Usporedbom meta trendova i deckova na raspolaganju maksimiziramo šanse za uspjeh.
Konkretno, Floo je deck savršeno adaptiran za board breaker formate. Primjerice, kroz Dark Ruler ili Raigeki ponovno uspostavlja polje Dreaming Townom i field spellom. Chainanjem Dreaming Towna na backrow removal dobiva Apex Aviana koji čuva Empena. Za Book of Eclipse gotovo pa i ne mari. Većina uspjeha decka se upravo događala u formatima gdje su deckovi ili igrali board breakere ili se oslanjali na vlastiti engine kako bi probijali polja.
Strateška prilagodljivost
Dakle došli smo do zaključka kako je Floowandereeze deck kojem su board breaker formati pogodni. Je li to i jedina strateška nadmoć koju možete primijeniti na deck? Ni blizu.
Floo je započeo kao deck koji je Barrier Statuu koristio kao skoro pa automatsku pobjedu. U Tearlament formatu normal summon Statue bio je bolji početak nego normal summon Robine ili Eglena jer je igrača izoliralo od Tearlament Havnis i Kashtire. Barrier Statua zaštićena Dreaming Townom ili field spellom često je sama odnosila pobjedu.
U Kashtira formatu Statue ne samo da nije bilo, nego i da je ona više ne bi bila toliko nepobjediva. Zašto? Jer je inherentno prizvan Kashtira Unicorn besplatno ubije. Zato Dreaming Town ima još jedan as u rukavu. Efekt koji je nerijetko bio i ignoriran odjednom je predstavljao glavni problem za najbolji deck u formatu. Flipanje Kashtira čudovišta face-down nekada je i samo dovoljno za pobjedu, a ako nije, Apex Avian do kojeg Dreaming Town dolazi sprječava daljnje igranje.
Deckovi poput Dragon Linka koji imaju jako nelinearne pristupe igri također pate od još jedne prednosti Floowandereezea. Zato što Empen pretvara Link čudovišta u glomazan otpad, Dragon Linku je dugo jedini odgovor bila Baronne de Fleur. Zahvaljujući potrebi za Tunerom i ukupnim levelom 10, pristup Baronne je bio jako predvidljiv i nerijetko pristupačan samo jednom linijom igre. Iz tog razloga, isti linearan stil igre Flooa od prije pronašao je novu primjenu.
Sičušnim promjenama ova strategija je dugoročno dominirala. Od micanja Shiftera iz Maina, do dodavanja Bettan Bata za podizanje plafona decka, brojni igrači su pronašli svoj x faktor. Yu-Gi-Oh je igra statistike i blefiranja. Donošenjem točne odluče između Book of Moona ili Enemy Controllera (ili neke druge non-engine karte) možda upravo birate hoćete li topati ili dropati. Nekad su odgovori još bizarniji. Primjerice, igranje Nibirua upravo jer je opće znanje da je loš u ovoj strategiji može Vam donijeti krucijalnu pobjedu protiv kvalitetnog igrača.
Opća primjena
Demonstrirali smo kako linearan deck može istim planom igre dominirati duži niz formata primjenom različitih pozitivnih svojstava. Također smo istaknuli kako sitnim optimizacijama možemo podići deckbuilding na viši nivo. Uzmimo sad jedan primjer kompletno drugačiji od Floowandereezea.
Kad igrate hand trap deck poput Snake-Eyesa birate između optimalne kvalitete i kvantitete hand trapova. Prije dolaska Fiendsmith enginea, deck je lagano mogao igrati okruglih 40 karata, ali velik broj igrača nije. Zašto? Jer su igranjem većeg broja hand trapova mogli imati bolji omjer engine i non-engine karata. Zašto onda uopće postoji diskusija oko toga? Jer optimalna kvantiteta nije uvijek i optimalna kvaliteta.
Recimo primjerice da igrate u formatu u kojem su najbolji hand trapovi oni koji negiraju efekte čudovišta. U tom slučaju ćete prvu u deck ubaciti Effect Veilera i Infinite Impermanence. Zatim ćete vjerojatno izabrati Ash Blossom & Joyous Spring. Možda i karte poput Mulcharmya danas smatrate neophodnima, ali što dalje?
Naravno da postoji još velik broj kvalitetnih hand trapova, ali jesu li jednako dobri? Pokrivaju li sve relevantne matchupe ili su mrtvi protiv polovice deckova u formatu?
Odabir hoćete li igrati optimalan broj karata ili samo optimalne karte trebao bi biti svjestan i opravdan. Ovakve svjesne odluke odvajaju okej igrače od odličnih. U redu je pratiti trendove, ali nastojite ih uvijek i razumjeti, a također i pratiti gdje su možda nedovoljno istraženi.
Zaključak
Prvi cilj ovog članka bio je odati počast jednom zanimljivom underdog decku. Drugi cilj je bio istaknuti koliko daleko vode sitne optimizacije prilikom slaganja jednostavnog decka i biranja igranja istog u pravo vrijeme. Treći cilj je bio istaknuti kako mali broj karata može imati veliki broj svojstava koja ih čine dobrima. Finalni cilj članka bio je na zabavan način istaknuti sitnice koje je lako previdjeti te potaknuti na daljnje razmišljanje o tome kako pristupate svakoj meti i decku koji igrate, čak i nakon što Empen odavno padne u zaborav.
Komentari