Tematska raznolikost Yu-Gi-Oh-a

Blowback Dragon

Koji god žanr filmova, igara i knjiga preferirate, koji god crtić iz djetinjstva volite, gotovo neupitno Vaše preference ne mimoilazi tematska raznolikost Yu-Gi-Oh-a.

Kazuki Takahashi

Kazuki Takahaski, počivao u miru, ne treba poseban uvod. Njegov magnum opus Yu-Gi-Oh započeo je kao serijal manga stripova s elementima horora i trilera. Ti elementi su vidljivi i kroz njegove ilustracije. Rani Yu-Gi-Oh okarakteriziran je čudovištima, vračevima i surovim ratnicima. Drevni Egipat je također imao veliki utjecaj, ali većina ideja karata nije izgledala kao nešto s ovoga svijeta.

Kazukijeve karte su dizajnirane da inspiriraju kreativnost. Tko je Dark Magician, postane li on Dark Magician of Chaos i kako? Zašto je Dark Magician Girl jača ako je on mrtav? Što su dovraga Viser Des i Byser Shock?

Ovi monstrumi iz noćnih mora povremeno su imali i priče iza sebe. Te priče vidljive su kroz ilustracije karata koje su tematski povezane. Ipak, priče su imale minimalno objašnjenja i prepuštale su većinu informacija mašti. Povremeni svemirski brodovi, slatke životinjice ili uzvišeni vitezovi isticali su se u moru živih strojeva za mučenje i demona. Ovo je ipak daleko od kritike. Rani Yu-Gi-Oh ima neke od najpamtljivijih dizajnova u povijesti igre te je upitno bi li franšiza opstala do danas bez njih.

Bitno je napomenuti i kako se ovdje cilja na sve karte nastale prema Kazukijevim idejama iz Yu-Gi-Oh mange, ne samo kartama čije je ilustracije Kazuki osobno izveo za igru (koje su na slici na kraju paragrafa).

Iako su Kazukijevi nasljednici franšize zadržali kvalitetu pod njegovim mentorstvom, uveli su i vlastite kreativne elemente. S vremenom je horor gotovo nestao iz igre, a danas su uz originalne dizajne također zastupljeni i oni inspirirani popularnom kulturom.

ilustracije Kazukija Takahashija

Popularna kultura

Jeste li znali da je Kozmo arhetip inspiriran Čarobnjakom iz Oza i Star Wars franšizom? Zapadna kultura ima velik utjecaj na Yu-Gi-Oh arhetipove, uključujući literaturu poput Danteove Božanske komedije koja je inspirirala Burning Abyss. Jedan od najpopularnijih arhetipa igre, Elemental HERO inspiriran je zapadnjačkim superjunacima.

Ipak, veći utjecaj ima japanska kultura. Masked HERO, Inzektori, Super Quant i Dinomorphia su svi inspirirani Kamen Rider i Super Sentai serijalima koji su također temelj i za Power Rangere. Brojni drugi arhetipi od Kaijua i Sky Strikera do Dragon Maida i Adventurea inspirirani su popularnim anime i manga serijalima. Nerijetko se u jednom arhetipu i spajaju ideje iz većeg broja dijela ili arhetipi sadrže reference na druge medije. Primjerice, Fullmetalfoes Alkahest referenca je na Fullmetal Alchemist serijal, dok je sam Metalfoes arhetip inspiriran drugim radovima.

Postoje i još apstraktniji izvori inspiracija. Infernoidi su inspirirani demonologijom, a Qliphorti kabalom, odnosno židovskim misticizmom. Iako ove teme djeluju bizarno ili zastrašujuće zapadnoj demografiji, istočni ljubitelji franšize shvaćaju ih daleko manje ozbiljno. Zoodiaci i Ancient Warriori inspirirani su kineskom mitologijom, a još apstraktnije od toga, Mathmechovi su inspirirani matematikom. Uistinu postoji nešto za svakoga.

Inspiracija ne znači plagijat te su Yu-Gi-Oh arhetipi nerijetko proširenje ideja koje ih nadahnjuju. Stilovi igre arhetipa raznovrsni su i često mehanički kvalitetno predstavljaju ideje prema kojima su dizajnirani.

Super Quant

Originalni svjetovi

Usprkos fantastičnim rekreacijama vanjskih inspiracija, neki od najpopularnijih arhetipa proizlaze iz originalnih svjetova. Visas Starfrostov multiverzum skoro je jednako popularan kao svijet iz kojeg nam dolaze Fallen of Albaz i sve regije povezane s njime. Ipak, kroz povijest igre najpopularniji je bio Duel Terminal svijet. Uz kombinaciju arhetipova izmišljenih kao deckovi likova iz animiranog serijala, gotovo je nemoguće da uskoro ponestane novih kreativnih ideja.

Diabellstar the Black Witch, koju OCG igrači povremeno zovu i Monster Energy Witch zbog njenih boja i dizajna primjer je koliko truda ulazi u Yu-Gi-Oh ilustracije. Čak i najmanji detalji nevidljivi na većini ilustracija promišljeni su i prokomentirani od strane dizajnera. Reference art za nju, ostatak Snake-Eyes arhetipa, kao i većinu ostalih novih arhetipa možete pronaći ovdje.

Diabellstar the Black Witch reference

Čudovišta, čudovišta posvuda

Modernizacija Yu-Gi-Oh stila nije potpuno sasjekla korijene jezivih dizajnova. Bystial Dis Pater izgleda kao retrain nekih od noćnih mora Takahashija. Uz to, među najpopularnijim tipovima čudovišta su i dalje mašine i zmajevi, s inovativnim i nerijetko neugodnim izgledima. Tu se sada pojavljuje i cyberse arhetip, koji proučava i nehumane dizajne iz virtualnog svijeta (ne i Virtual World arhetipa doduše), ali rijetko prelazi na stranu jezivih karata.

Bystial Dis Pater

Bystial Lubellion dobro predstavlja zastrašujuće, ali svejedno junačke dizajne koji su također bili osnovni dio ranog Yu-Gi-Oh-a. Unatoč promijeni tematskog fokusa Yu-Gi-Oh-a, klasični elementi čudovišta, horora i zastrašujućih junaka i dalje je dovoljno zastupljen za starije fanove franšize.

Bystial Lubellion

Anime tete

Anime estetika u zadnjih desetak godina razvila je vlastiti identitet. Pogledajte samo Discord servere ili društvene mreže, gdje nebrojni korisnici kao profilne slike koristi likove iz različitih japanskih animiranih serija. Jedan od marketabilnijih elemenata koji su prešli i u centralni fokus Yu-Gi-Oh-a su ženski likovi s anime stilom dizajna.

White Forest, Maliss, Sky Striker, Branded i Rikka samo su neki od brojnih arhetipa s vlastitim anime tetama. Obožavatelji igre nerijetko su podijeljeni s ovim estetskim odabirom. Neki preferiraju ovu moderniju anime estetiku, a drugi pak žale za raznovrsnijim likovima ozbiljnijeg izgleda. Osobno sam u drugoj kategoriji, ali rast popularnosti igre sugerira da je prva kategorija obožavatelja igre ipak brojnija, pogotovo u Japanu.

Whisper of the Sinful Spoils

Zaključak

Analize u ovom članku ni na koji način nije kritika kvalitete ilustracija, već samo zapažanje tematskog prijelaza igre u zadnjih nekoliko godina. Vizualni identitet igre prirodno evoluira s vremenom i dolaskom novih umjetnika. Iako rastuća tematska raznolikost Yu-Gi-Oh-a može biti odbojna starijim fanovima, zasigurno pruža više elemenata za koje se može uhvatiti šira demografija.

Nadajmo se samo da će Yu-Gi-Oh ilustratori postati sve poznatiji s vremenom te možda napokon dobiju i službenu promociju kao i ilustratori nekih drugih igara.

The future is now, old man.

Komentari

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.