Da bismo došli do zaključka kako je Konami popravio Drytrone prvo moramo odgonetnuti zašto su bili “pokvareni”.
Drytron je arhetip light machine čudovišta. Imaju inkorporiran fokus na Ritual i XYZ mehanike. Usprkos tome, deck donedavno nije imao nikakve ugrađene restrikcije, osim nemogućnosti special summonanja čudovišta koja mogu biti normal summonana. Zahvaljujući tome i sposobnosti swarmanja polja, Drytroni su kao strategija uvijek prilagođavali pristup igri najboljim generičkim extra deck kartama.
Baronne de Fleur, Apollousa, Bow of the Goddess, Beatrice, Lady of the Eternal i Red-Eyes Dark Dragoon samo su neki od staple čudovišta koja su zalutala u ovu strategiju u raznim periodima igre. To samo po sebi ne bi bio problem da deck nije istovremeno imao pristup svim nezdravim prednostima Ritualnih čudovišta.
Nepoštenost decka
Započnimo sa samo jednom kartom, Cyber Angel Benten.
Benten je najbolja karta koju Drytron Alpha Thuban može dodati. Kad je žrtvovana, Cyber Angel Benten traži light fairy čudovište iz decka. Bezopasnije karte koje može dodati su Cyber Angel Idaten i Cyber Angel Natasha. Ove strašno kvalitetne karte dobro su se uklapale u strategije, ali same po sebi nisu nepoštene. Čak niti dodavanje druge kopije Benten nije nevjerojatno, iako stvara besplatne resurse. Stvaran horor je dodavanje karata kao što su Vanity’s Ruler, Artifact Lancea, Artifact Scythe i Eva koja služi kao neograničena municija za Herald of Perfectiona ili Herald of Ultimatenessa.
Benten nije bila jedina škakljiva karta. Megalith i Magikey paketi služe kako bi povisili plafon već moćne strategije. Ovdje u priču ulazi i glavna mana decka. Povijesno, deck nije imao način da igra iz samo jedne karte. Iz tog razloga, kao i generalne fragilnosti decka, bio je prisiljen igrati što više engine karata. Što deckovi koji nemaju mjesta za hand trapove rade? Oslanjaju se na blowout karte.
Karte kao Mystic Mine nerijetko su pokušavale zakrpati mane decka. Nerijetko su se Drytron igrači samo nadali ići prvi ili eventualno paliti efekt Divine Arsenal AA-ZEUSa. Dakle moglo bi se reći da je deck bio nepošten za oba igrača.
Drytron Nu II
Kako je onda Konami popravio Drytrone? Učinio ih je boljima.
Drytron Nu II ne samo da decku daje 1-card combo, već kao deckov ekvivalent Stratosa strategiji dodaje i najboljeg mogućeg extendera. Nu II ne samo da može zamijeniti bilo kojeg Drytrona, već može i dodati Ultimate Bright Knight Ursatron Alpha u ruku. Ovaj neuspjeli support koji je trebao spojiti Dytron i Ursarctic strategije time postaje kvalitetan dodatak decku.
Dakle učinili su deck konzistentnijim, otpornijim i jačim. Kako to deck čini poštenijim za protivnika?
Napokon su dodali restrikciju. Drytron Nu II onemogućuje igraču da priziva rituale, osim light mašina, u potezu u kojem aktivira efekt. Ova jednostavna i lagana restrikcija izbacuje bezbrojne opcije. Fairy rituali, Megalithi i brojne druge opcije prestaju biti funkcionalne. Samim time deck je prisiljen prizivati arhetipalne rituale, što decku također ističe identitet. Pošto je riječ o decku na čijim su ilustracijama mech-zmajevi inspirirani zviježđima, osobno to smatram velikom prednosti za igru.
Jedna karta sama ispravlja mane decka, čini stariji neigrivi support dobrim, ali i čini deck poštenijim i ograničenijim. Briljantan dizajn.
Jesu li nešto propustili?
Deck trenutno najčešće završava na I:P Masquereni, novom Drytron Meteonis DA Draconidsu koji daje dvije negacije čudovišta i Drytron Mu Beta Fafniru koji daje dvije negacije spellova ili trapova. I:P s Meteonisom prelazi u Dyna Mondoa koji daje removal, a zatim vraća Meteonisa s još dvije negacije.
Dakle četiri negacije čudovišta, dvije SPoT negacije i jedan removal, s malo zaštitnih efekata. Zastrašujuće, ali ipak nije riječ o midrange strategiji već all-in tipu combo decka. Gdje je onda problem?
U tome što deck s lakoćom s pomoću Diviner of the Heralda priziva Ancient Fairy Dragona te vlastiti field spell zamijeni za Secret Village of the Spellcasters. Deck inherentno nema spellcastere, ali lako dolazi do Ib the World Chalice Priestess ili Slacker Magician.
Dakle decku je suđeno da se grana u nepoštene dodatke svojim combo varijantama. Ipak, bitno je prepoznati da se ovdje radi o generičkoj nepoštenoj karti, a ne nekom specifičnom arhetipu ili light fairyu kojem deck dobiva pristup.
Zaključak i šira primjena
Ovaj deck je postao opet relevantan s nedavnim uspjesima koje je Drytron Nu II omogućio. Smatram da je to dobra prilika da se pokrene diskusija o tome koji tipovi karata, efekata i restrikcija su zdravi za igru, a koji ne. Uskoro dobivamo i novi meta deck sa strogim restrikcijama, a nedavne ban liste su ionako započele pohod protiv generičkih extra deck karata s negacijama.
Smatrate li i Vi da bi Konami u budućnosti trebao pratiti ovaj način dizajniranja karata te za koju strategiju biste Vi htjeli vidjeti ovakav support?
Komentari