
Kreativnost je majka razvoja. Versatilne karte igralište su kreativnog uma. Versatilnost i moć kreativnosti često su previđeni elementi igre koji odvajaju najbolje igrače od ostalih.
Brojne Yu-Gi-Oh karte imaju više od jedne primjene, a upravo istraživanjem alternativnih primjena otkriva se novi pristup deckbuildingu i tehničkoj igri. U ovom članku proučit ćemo što karte čini versatilnima te kako to možete primijeniti u svojoj igri i time stvoriti prednost nad protivnicima.
Karte s više efekata
Započnimo s jednostavnim primjerom koji danas više nije toliko relevantan: Thunder King Rai-Oh.
Ovo čudovište ima dva efekta: Prvi je floodgate efekt koji igračima brani da dodaju karte iz decka u ruku (osim tako što ih povuku), a drugi je efekt koji žrtvovanjem Rai-Oha sprječava inherentan special summon i uništava to čudovište.
Versatilnost ove karte je očita: ima efekt koji protivniku onemogućuje razvijanje strategije, a ako bi protivnik i došao do čudovišta koje gazi Rai-Oha, on se sam žrtvuje da se riješi i tog čudovišta, daljnje usporavajući protivnika. Kad se na to doda velik napad ovog čudovišta, njegov level koji čini polovicu Rank 4 čudovišta i činjenica da je LIGHT čudovište za Chaos karte, postaje očito zašto je igru dominirao godinama.

Uzmimo sad moderniji primjer: Runick quick-play spellovi.
Svaki Runick quick-play spell ima dva efekta: prvi se razlikuje kod svakog, ali uvijek banisha neki broj karata s vrha protivničkog decka, a drugi priziva Runick čudovište iz Extra Decka u Extra Monster Zonu.
Ne samo da su Runick karte jednostavni problemsolveri, već su i starteri, extenderi i prijetnja koja protivnika vodi prema deck-outu. Osmišljeni kao spora strategija koja protivnika s vremenom ostavlja bez karata u decku, Runick se brzo našao u kombinaciji sa Spright engineom. Ne samo da su sve Runick karte level 2 extenderi za Spright, već Runick Fountain (kojemu bilo koji spell može indirektno pristupiti) decku daje dodatnu razinu interakcija, kao i oporavka. Runick u vrijeme pisanja ovog članka i dalje potpomaže razne brojne strategije.

Versatilnost je očita, a moć kreativnosti lako dostupna kod karata koje imaju više efekata, ali postoje li i složeniji primjeri?
Varljive karte
Neke karte imaju samo jedan efekt, ali to ne znači da rade samo jednu stvar. Called by the Grave banisha kartu iz protivničkog groblja i zatim do kraja idućeg poteza negira efekte karata s tim imenom. Najčešće služi kao obrana od hand trapova, ali ima i ofenzivnu svrhu gdje miče protivničke engine karte iz groblja te oduzima pristup ključnim efektima.
Vješt igrač koji drži Called by the Grave potencijalno će propustiti hand trap kroz koji može igrati kako bi Called Byem kasnije zaustavio hand trap kroz koji ne može. Ako do toga ne dođe, setat će ga pak kao interakciju pod protivničkim potezom.
Toolbox karte kao Reinforcement of the Army i Foolish Burial još su impresivniji primjeri. Postoje deckovi koji s takvim kartama imaju i po desetak smislenih opcija od kojih svaka vodi radikalno drugačijim ishodima. Cijeli koncept toolboxeva je povisiti versatilnost strategije, a samim time uvijek će nagraditi kreativnije igrače.

Neke druge karte pronalaze svrhu u strategijama za koje nisu osmišljene. Card of Demise osmišljen je kao karta za deckove koji ne special summonaju. Ipak, u TOSS formatu se pronašao u Sky Striker deckovima. Sky Striker karte su se pak istovremeno našle u drugim strategijama. Zašto? Jer Sky Striker Mecha – Hornet Drones preko Sky Striker Ace – Kagari vodi do dva čudovišta na polju iz jedne karte. Oboje su primjeri versatilnosti koja je, barem na jedan event, dala drastičnu prednost igračima koji su je prvi prepoznali.
Versatilnost i konzistencija
Moć kreativnosti ne mora se uvijek pokazati kroz najluđe comboe. Povremeno je dovoljno samo dodati trunku konzistencije kroz male interakcije karata. Prank-Kids dugo je bila dominantna meta strategija u kombinaciji s Adventure i Fusion Destiny paketima. Generalno takve juhe od deckova pate ako ne vide barem dva različita enginea.Prank-Kidsi su imali zanimljivu zaobilaznicu: korištenjem Predaplant Verte Anaconde mogli su pristupiti Destiny HERO – Destroyer Phoenix Enforceru. Također, Cherubini, Ebon Angel of the Burning Abyss davao je pristup Adventure paketu. Oba čudovišta mogla su se “nadodati” na Prank-Kids combo.

Samo nebo je granica. Isolde, Two Tales of the Noble Knights mogla je dovesti do beskonačne petlje koja priziva bilo koje čudovište u igri. Ipak, ako govorimo o kompetitivnom okruženju, potrebno je proučiti što je isplativo, a što je apsurdno.
Zaključak
Neke karte su naprosto neophodne. Previše su dobre da biste ih izostavili bez da smanjujete svoje šanse za pobjedom. Ipak, kad format dopušta fleksibilnost, potražite versatilnost i iskoristite moć kreativnosti.
Ash Blossom & Joyous Spring već godinama je među najpopularnijim kartama u igri upravo jer radi protiv svake strategije. Karte kao Book of Eclipse ili Super Polymerization možda nisu toliko očite opcije, ali u formatima u kojima su solidne ne samo da imaju ofenzivnu primjenu, već mogu i štititi Vaša čudovišta od efekata koji ih targetaju.
Igrači koji me bolje poznaju znaju koliko volim situacije kao što je krađa vlastitog Nibiru tokena Enemy Controllerom dok istovremeno žrtvujem čudovište koje je targetao protivnički Infinite Impermanence. Osobno mi je kreativna upotreba versatilnih karata najzabavniji dio Yu-Gi-Oh-a, a neupitno vodi i boljim rezultatima.
I za kraj, ne zaboravite dobro pročitati svoje karte. Samo jedna krivo pročitana riječ može zatvoriti vrata brojnim interakcijama!

Komentari